Wystawy

Wystawa "Cztery pory roku w zdobnictwie bibułkowym"

(Była czynna do 31 sierpnia 2012 roku w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ulicy Zamkowej 4).

Jest to poniekąd, podobnie jak hafciarstwo i koronkarstwo specjalność Żywiecczyzny. Bibułkarstwo kwitnie na Żywiecczyźnie po dzień dzisiejszy, chociaż wyszło z mieszkań na kiermasze, wystawy, imprezy regionalne  i inne specjalne okazje. Do jego upowszechnienia przyczyniła się niewątpliwie Fabryka Papieru „Solali”, która dostarczała na rynek przydatne w kwiaciarstwie kolorowe bibuły.

Obecna wystawa jest pokłosiem pracy Żywieckiej Szkoły Tradycji działającej przy TMZŻ. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kwiatami takimi zdobiono mieszkania, obrazy święte, przydrożne kapliczki, groby, feretrony. Były elementem orszaku weselnego, bukietem panny młodej, chochołkiem do dekoracji koni. Wielobarwnymi kompozycjami w formie bukietów lub koszy obdarowywano się z okazji imienin. Zdobnictwem bibułkowym zajmowały się kobiety we własnym zakresie, zamawiając u sprawniejszych sąsiadek jedynie bardziej skomplikowane elementy. Tradycje te przekazywane z pokolenia na pokolenie kształtowały lokalne gusty estetyczne, a że nie były to gusty tandetne przekonaj się sam zwiedzając wystawę.

W prezentowanej wystawie znajdują się prace 20 młodych adeptów sztuki kwiaciarskiej oraz trzech malarek na szkle.           ZOBACZ W FOTO-GALERII

jpeg.

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie