rok 2012 archiwum
24-11-2012

Ważne rocznice

Hieronim Woźniak

 

Ważne rocznice

Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej wraca pamięcią do swych korzeni, lat 20. i 30. ubiegłego wieku, a okazją ku temu są rocznice związane z takimi postaciami jak Tadeusz Charlewski – dyrektor Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego, inicjator i współtwórca muzeum żywieckiego, Stanisław Szczotka, historyk, prekursor żywieckiego regionalizmu, wówczas pracownik naukowy UJ i Michał Jeziorski, nauczyciel polonista w żywieckich szkołach średnich, patriota żywiecki, pasjonat, regionalista, społecznik z krwi i kości.

W dniu 23 listopada 2012 roku działająca przy Towarzystwie Komisja Historyczna zorganizowała na ten temat sesję popularno naukową. Wypełniona po brzegi sala konferencyjna, liczne wypowiedzi i zapytania są wyrazem żywego zainteresowania nie tak znów odległą historią wydarzeń w naszym regionie.  

Referaty prezentujące sylwetki, dorobek naukowy i organizacyjny wyżej wymienionych wygłosili Hieronim Woźniak (Michał Jeziorski), Dorota Firlej (T. Charlewski i M. Jeziorski jako założyciele muzeum) i Jan Janik (S. Szczotka). 

powiększjpeg.  powiększ jpeg    powiększjpeg.   powiększjpeg.


 zobacz też:


« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie