lata 2013-2014 archiwum
20-05-2013

VII Konferencja Regionalistów Żywieckich - Ślemień 2013

 

 W tym roku odbyła się w Ślemieniu z udziałem miłośników naszego regionu z całego powiatu. Na liście obecności odnotowano 75 nazwisk, co w porównaniu z innymi tego typu spotkaniami jest frekwencją w pełni zadowalającą jej organizatorów, co nie oznacza, że byli wszyscy ci, którzy na tego typu spotkaniach być powinni.  Pod tym względem zauważyć należy, że dobrze układa się współpraca ze Związkiem Podhalan Oddział Górali Żywieckich, kołami gospodyń i Gminnymi Ośrodkami Kultury.

Tematem głównym konferencji był skansen ślemieński, który ma już swoją oficjalną nazwę Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej. Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej jak również lokalna gazeta „Nad Sołą i Koszarawą” od początku patronują temu wzniosłemu przedsięwzięciu i wspierają te poczynania na miarę swoich możliwości.  

Tradycją już stało się, że organizator konferencji – Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej nadaje tytuł Regionalisty Roku. W ubiegłym roku w Jeleśni była to kierowniczka ZR „Romanka”, Maria Jafernik z Sopotni Małej, w tym roku zaszczytem tym obdarzona została Teresa Kurzyk, etnograf, dotychczasowy koordynator prac związanych z budową, a od kilku tygodni dyrektor Parku w budowie. Dyplom i upominek w postaci kopii obrazu Pieniążka z 1933 r. przedstawiającego górala z Żabnicy wręczył prezes Towarzystwa Marian Deptuła.

Wójt gminy Andrzej Piecha w swoim syntetycznym wystąpieniu omówił walory krajobrazowe i turystyczne gminy w kontekście powstającego Parku Etnograficznego, a miejscowy leśniczy Marek Zachariasz, miłośnik historii lokalnej zapoznał zebranych z historią Ślemienia i Państwa Ślemieńskiego, którego 400-setną rocznicę powstania obchodziliśmy kilka lat temu.

W wystąpieniu głównym Teresa Kurzyk omówiła historię dotychczasowych dokonań oraz zasady i motywy, jakimi gmina kierowała się przy powstawaniu Parku. To co dotychczas istnieje na 9 hektarowej parceli bez jej wartości kosztowało dotychczas prawie 4,5 miliona złotych. Jan Płonka miejscowy historyk i etnograf mówił o starych i nowych sposobach konserwacji drewna budowlanego, które prawie w stu procentach jest w skansenie  materiałem budulcowym.

Spotkaniem regionalistów zainteresowała się Fundacja Braci Golców. Jej przedstawicielka zaprezentowała uczestnikom konferencji 10 minutowy film ukazujący dotychczasowy, imponujący - trzeba powiedzieć - jej dorobek.

Uczestniczący w konferencji przedstawiciel Uniwersytetu Wrocławskiego, opiekun grupy studentów Wydziału Etnologii, która pod tym właśnie względem penetruje Żywiecczyznę, wyraził gotowość współpracy z gminą. Sądzę, że gmina deklarację tę odpowiednio zechce wykorzystać.

Finałem było zwiedzanie obiektów skansenu. Niektóre z nich po części przynajmniej są już wyposażone. Teren jest odpowiednio uzbrojony, skanalizowany i zelektryfikowany. Na naszą prośbę uczestnicy konferencji złożyli w podarunku przywiezione eksponaty, które wzbogacą ekspozycję. 

Oprawę konferencji stanowiła wystawa prac miejscowych artystów z dominacją malarstwa. Całość uświetniały panie z tutejszych kół gospodyń, które przygotowały i gościły uczestników swoimi wyrobami. W przerwach popisywała się kapela ZR „Romanka”, a rolę wodzireja i konferansjera odegrał znakomicie ubrany w góralski strój Sopotnianin Jan Jafernik.

Po tej zwięzłej relacji pragnę w imieniu uczestników konferencji oraz jej organizatora złożyć serdeczne podziękowanie Wójtowi Panu Andrzejowi Piesze, kierownictwu ślemieńskiego GOK-u „Jemioła" z Panem Danielem Cielasem na czele.

Hieronim Woźniak  

MATERIAŁY FOTOGRAFICZNE:W sobotę - 18 maja 2013 odbyła się siódma już Konferencja Regionalistów Żywieckich. Spotkanie miało miejsce w sali bankietowej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ślemieniu. Organizatorami byli: Wójt Gminy Ślemień, GOK "Jemioła" w Ślemieniu i Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Najważniejszym punktem programu było nadanie tytułu Regionalisty Roku 2013 pani Teresie Kurzyk. W trakcie konferencji odbyły się krótkie prelekcje na temat historii Ślemienia oraz budowy Parku Etnograficznego Ziemi Żywieckiej. Oczywiście nie zabrakło wystąpień Wójta Gminy Ślemień, zaproszonych gości - także dyskusji.

 Skromny poczęstunek i wyjście do wspomnianego Parku Etnograficznego (skansen) oraz zwiedzanie obiektów skansenu stanowiło miłe i atrakcyjne uzupełnienie części oficjalnej.    

FOTO & FILMY M.MAGDZIARZ                      

filmy:

początek  koferencji     tytuł regionalisty    wręczenie dyplomu    sto lat!     góry, nase góry...     żart...

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie