rok 2012 archiwum
27-06-2012

VI KONFERENCJA REGIONALISTÓW ŻYWIECKICH

 W dniu 22 czerwca 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni odbyła się
VI KONFERENCJA REGIONALISTÓW ŻYWIECKICH.
Organizatorami konferencji byli Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni. Na konferencję przybyło wielu regionalistów, twórców i miłośników kultury z całej Żywiecczyzny
Konferencję otworzyli i powitali zebranych  gości Marian Deptuła -prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz Grażyna Patera- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.
Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej nadał tytuł Regionalisty Roku 2012 pani Marii  Jafernik – kierowniczce Zespołu Regionalnego w Sopotni Małej i podczas konferencji nastąpiło  uroczyste wręczenie tego tytułu oraz nagrody ufundowanej przez Delphi Poland S.A. Gratulacje  pani Marii Jafernik złożyli również Mirosław Dziergas-  w imieniu Starosty Żywieckiego oraz        Wydziału Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu.                                    
Halina Dybek i Alicja Klimczak w imieniu Wójta Gminy Jeleśnia oraz Grażyna Patera w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.
Konferencja była również okazją dla wręczenia podziękowań dla twórców ludowych i nieprofesjonalnych, kapel, i zespołów regionalnych, którzy swoja twórczością rozsławiają Gminę Jeleśnia.
Dokonano również otwarcia wystawy twórców  ludowych i nieprofesjonalnych obejmującą: malarstwo Heleny Pająk, Teresy Szewczyk, Adama Wróbla, Magdaleny Zawady, młodzieży z kółka plastycznego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, rzeźbę Pawła Suchonia, Marka Kochańskiego i Józefa Mentla, zabawkę ludową wykonywaną przez Mariana Łoboza i młodzież w ramach projektu „ Ocalić od zapomnienia – Folklor Naszego Regionu”- organizowanego przez LGD Żywiecki Raj, zdobnictwo bibułkowe oraz kroniki pisane przez pana Bronisława Grzegorzka.
Podczas konferencji zaprezentowano również dwa wykłady.
W formie prezentacji multimedialnej zaprezentowano „Kultywowanie tradycji regionalnych w Gminie Jeleśnia”. Wykład poprowadziła Grażyna Patera, natomiast materiały do prezentacji multimedialnej przygotował Paweł Szewczyk.
               Następnie mgr inż. Bogdan Martyniak wygłosił prelekcję” Owczarstwo i szałaśnictwo – mity i rzeczywistość”.
Następnie uczestnicy konferencji udali się do Starej Karczmy, gdzie przy muzyce góralskiej odbył się poczęstunek. Uczestnicy konferencji mieli możliwość posłuchać muzyki prezentowanej przez Edwarda Byrtka, Przemka Ficka, Marcina Blachurę, Juliannę Adamek, Annę Dunat i Annę Foję. Degustowali potrawy regionalne: swojskie ciasta, chleb ze smalcem, oscypki, bundz, bryndzę i żurek jeleśniański.
Konferencja w ocenie uczestników była bardzo udana. (foto-galeria na dole tej strony)


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE KONFERENCJI:

Maria Jafernik Jest rodowitą Sopotnianką. Tu się urodziła, tu spędziła całe prawie dotychczasowe życie, za wyjątkiem lat okupacji kiedy to z całą rodziną przebywała na przymusowych robotach w Niemczech.jpeg.
Po zakończeniu wojny powróciła z rodzicami do Sopotni, gdzie ukończyła szkołę podstawową i pomagała rodzicom w pracy na roli.
    W 1952 r. założyła własną rodzinę. Wspólnie z mężem prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne, ponadto dorabiała haftowaniem, jako chałupniczka w Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego  „Pilsko” w Żywcu, a jej prace cieszyły się dużym wzięciem.
    Od dziecka uczestniczyła w sąsiedzkich posiadach skubania pierza, przędzenia wełny, obrzędach świątecznych, którym towarzyszyły śpiewy, godki i tańce. Ich dom był otwarty i chętnie go odwiedzali kolędnicy, a także bliżsi i dalsi sąsiedzi.
    W 1965 r. w Sopotni otwarto „Klub Rolnika” w którym narodziła się inicjatywa zorganizowania zespołu regionalnego. W 1967 roku gdy kierownictwo szkoły podstawowej udostępniło w budynku szkolnym miejsce na próby powstał Zespół Regionalny „Romanka”, którego pierwszym kierownikiem był nauczyciel miejscowej szkoły Henryk Majewski. Po dwóch latach gdy H. Majewski przeszedł do pracy w innej szkole, kierownictwo zespołu objęła Maria Jafernik, która prowadzi ten zespół  po dzień dzisiejszy czyli przez 45 lat, za chwilę będzie pół wieku.
    Zespół bazuje na bogatej tradycji lokalnej, opracowuje i prezentuje sopotniańskie zwyczaje, obrzędy i tradycje. Zespół  Romanka jest wzorem do naśladowania dla młodych zespołów i instruktorów. To swego rodzaju klasyka autentyzmu, kanon na którym można się wzorować. Działalność zespołu jest ściśle związana z życiem gminy Jeleśnia. Romanka uczestniczy w obrzędach kościelnych i świeckich. Tworzy oprawę artystyczną wiosennego redyku w Korbielowie, prezentuje swój program podczas Dni Jeleśni, Godów Jeleśniańskich. Charakterystyczną cecha zespołu jest wielopokoleniowość. Zespół w swoim składzie ma znakomitych tancerzy, śpiewaków i muzykantów. Wielu z nich ma na swoim koncie indywidualne nagrody zdobywane na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Sabałowych Bajaniach w Bukowinieatrzańskiej Najważniejszym terenem działania jest rodzima gmina. Ale ma również niemałe sukcesy na imprezach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zespół koncertował m.in. na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej/Wisła, Szczyrk, Maków Podhalański ,Żywiec/, w Płocku, Krakowie, Lublinie na Słowacji i Ukrainie. Ma na swoim koncie liczne nagrody. Jest wielokrotnym laureatem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody, w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wywalczył Srebrną Ciupagę /1976 i 2007/,a w Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu zdobył Złote Serce /2003 i 2007/. W 2006 roku uhonorowany został nagrodą im. Oskara Kolberga.    
M. Jafernik jest osobą niezwykle pracowitą i zaangażowaną. Z powodzeniem łączy prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego, z działalnością Zespołu Regionalnego „Romanka” oraz z pracą w Kole gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczy od kilku dziesięcioleci.
Doceniając rzetelną, wieloletnią pracę Pani Marii Jafernik na polu kultywowania lokalnych tradycji, TMZŻ postanowiło uhonorować ją nadaniem tytułu „Regionalista Roku 2012”.


 http://youtu.be/-ytuiM0jkOw           http://youtu.be/yjdh21M97WQ            http://youtu.be/dI9xi8vzhhs            http://youtu.be/NNebhdsbaAc            http://youtu.be/BRivLu_Lg3I             http://youtu.be/fJ-1-y0V36E          http://youtu.be/bNU4dYWWa9A             http://youtu.be/vm7EMyn4wAw


« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie