Wystawy

To była wspaniała wystawa !

Tadeusz Pawełek zaprosił na wystawę  swoich prac "RYSUNEK, AKWARELA, RZEŹBA" w sali wystawowej Towarzystwa Miłośników Ziemi Zywieckiej przy ul. Zamkowej4.

Wystawę można było zwiedzać w godzinach otwarcia biura TMZŻ od 10.00 do 14.00 od poniedziałku do piątku do 31 stycznia 2013 roku.

 

O autorze:

W Galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ulicy Zamkowej 4 czynna była wystawa prac plastycznych Tadeusza Pawełka.

Inżynier Tadeusz Pawełek  jest twórczym pasjonatem. Urodził się w Żywcu, tu ukończył podstawówkę, szkołę średnią w Bielsku Białej, a studia inżynierskie na Politechnice Krakowskiej. Całe swoje zawodowe życie przepracował w Żywieckiej Fabryce Sprzętu Szpitalnego, skąd przeszedł na emeryturę w 1993 r. W młodości jego pasją było szybownictwo, jest pilotem szybowcowym, co znajduje odzwierciedlenie w jego sztukach plastycznych, również na wystawie. Plastyką interesował się od szkoły podstawowej. W latach 70. był członkiem Grupy Artystów Amatorów „Różni”. Uprawiał rysunek i akwarelę. Malował pejzaże górskie. Często odwiedzał swojego sąsiada Tomasza Pielę, który zafascynował go rzeźbą. Z tego okresu zachowało się sporo rysunków, akwarel i rzeźb. Ale dopiero spotkanie ze Stanisławem Kwaśnym w Wilkowicach w 2004 roku przyniosło przełom i ujawniło prawdziwy talent. W Warsztatach rzeźby pod hasłem: „I Ty możesz zostać artystą” organizowanych przez ROK w Bielsku Białej należał do wyróżniających się uczestników. Pewna ręka, duża wyobraźnia przestrzenna, syntetyczne ujęcie tematu, prostota formy to podstawowe cechy jego prac. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 2005 roku jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Rzeźby „Ludowi Muzykanci” w Dolnym Kubinie na Słowacji, a dwa lata później w VI Beskidzkim Trienale we Frydku Mistku. Jego praca konkursowa – kapela góralska, składała się z 6. rzeźb, wyróżniała się prostotą, surową formą i miała w sobie coś, co zachwyca jury i publiczność. W tym samym roku zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Dolnym Kubinie. Od 2006 r. do dziś aktywnie i z powodzeniem uczestniczy w Konkursie Rzeźby „Patroni Naszych kościołów” organizowanym przez GOK w Stryszawie, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ma w swoim dorobku także wiele nagród w konkursach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilkowicach.

W konkursie „Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu” organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i ROK w Bielsku Białej zdobył trzecią nagrodę.

Nie tylko rzeźba. Na wystawie oglądać można wspaniałe akwarele i rysunki, chociaż nie one są w ostatnich latach głównym obiektem zainteresowania artysty. Teraz kiedy T. Pawełek nie buja już w przestworzach, nie łazi po górach poświęca się wyłącznie pasji rzeźbiarskiej, która przynosi jemu i publiczności coraz więcej satysfakcji. Tak trzymać Panie Tadeuszu !


« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie