Zamiejscowe koło TMZŻ w Krakowie

W KRAKOWIE O ŻYWCZAKACH

Niezwykle interesujące było kolejne spotkanie w Krakowskim Kole Towarzytwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Wystapiło 3 prelegentów urodzeniem zwiazanych z Żywcem.

BARBARA BIEL - redaktor, realizator i producent w Redakcji Teatru TVP Kraków z ponad 30-letnim stażem. Autor scenariuszy i adaptacji ( między innymi dla Teatru Sensacji), programów poetyckich, widowisk i teleturniejów dla dzieci i młodzieży. Realizator programów z zakresu publicystyki kulturalnej prezentujących sylwetki twórców teatru i sztuk wizualnych. Jednak przede wszystkim współtwórca Telewizyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, który prezentując wysoki poziom artystyczny, przez lata cieszył się wielką popularnością. Autorka monografii istniejącego 55 lat Teatru Telewizji w Krakowie, który wystawił 500 spektakli i ponad 340 widowisk.

Redaktor Barbara Biel zaprezentowała dwa filmy wyprodukowane w 1993 roku przez Telewizję w Krakowie wg.swojego scenariusza i w swojej reżyserii: >Żywiec< i >Panie na zamku żywieckim

Filmy zostały przyjęte w skupieniu, w ciszy, z ogromnym zainteresowaniem, a na końcu Twórczynię nagrodzono brawami.

DOROTA FIRLEJ - absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Podyplomowego Studium Muzeologicznego. Muzealnik, edukator, kustosz oraz kierownik działu Naukowo- Oświatowego Muzeum Miejskiego w Żywcu. Kurator wielu wystaw stałych i czasowych w tymże Muzeum. Społecznik i z serca propagator Żywca i Żywiecczyzny. Autorka opracowań naukowych i programów radiowych m.in. w radiu: Anioł Beskidów. Jest -prezesem Towarzystwa Naukowego Żywieckiego, wydawcy, przy wsparciu Urzędu Miasta, 36 stronicowej książeczki ŻYWCZAKÓW PORTRET WŁASNY. Praca dotyczy niezwykłego stroju noszonego przez Żywczan. Nawiązując do żywieckiego stroju wykładowca podkreśla, że strój nie należy do kategorii strojów ludowych. Nie jest ubiorem góralskim, ani regionalnym. Jest strojem miejskim i to wyjątkowym nie tylko w skali Polski. Strój żywieckiej mieszczki, to najbogatszy strój w Polsce. Stojący obok kobiety mężczyzna w stroju żywieckim celowo jest skromnie ubrany, by uwypuklić bogactwo stroju kobiecego. Strój żywieckich mieszczan noszony jest od kilkuset lat i na to są dokumenty. Prelegentka za pomocą slajdów krótko omawia historię i tradycję stroju, omawia dzieje żywieckich rodów.

ZBIGNIEW STUDENCKI - przez 30 lat kierował Muzeum w Sosnowcu. Jest historykiem. Z dumą na slajdach prezentuje swój rodzinny dom przy ulicy Kościuszki w Żywcu. Jego dziadek Antoni Studencki(przydomek-IGŁA) w latach 1906-1913 oraz 1919-1929,a więc przez 17 lat był cechmistrzem cechu rzeźników w Żywcu. Pozostawił po sobie pamiętniki cechu rzeźników i te prelegent opracowuje, by móc wydać je drukiem. M.in. wspomina fakt wożenia mięsa od producenta do sklepów za pomocą wózka ciągnionego przez psy, co osobiście znam z przekazu mojej Mamy.

Bardzo interesujące spotkanie podsumował prezes Krakowskiego Koła TMZŻ – Adam Turotszy, który wcześniej na wstępie wykładów witał licznie zebranych. Podziękował wykładowcom i uczestnikom; zachęcił do kolejnego spotkania. Z Żywca przybył inż. Wojciech Nowak- wiceprezes TMZŻ, który wystąpił w potrójnej roli: przywiózł własnym samochodem gości z Żywca, wyświetlał slajdy podczas wykładów oraz reprezentował Zarząd TMZŻ przekazując pozdrowienia i wszelkie życzliwości od chorego prezesa Grzegorza Szafrańskiego. Po prelekcjach uczestnicy długo rozmawiali z wykładowcami, korzystali z możliwości wspólnych kontaktów; nabywali książeczki >Żywczaków portret własny< pióra Doroty Firlej.

Tekst i foto: Krzysztof Staszkiewicz

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie