Zamiejscowe koło TMZŻ w Krakowie

Spotkanie jubileuszowe w klubie "Pod Gruszą"

               Jubileuszowe spotkanie Żywczaków

                                   w Krakowie

 

  - Rok mija, jak powstało w Krakowie, to nasze Koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Witam serdecznie wicewojewodę Małopolski- Andrzeja Harężlaka, wiceprezesa TMZŻ- Grzegorza Szafrańskiego, przybyłych Żywczaków. Z tej to okazji zaprosiliśmy chór katedralny z Żywca „Lutnia”, z kilkudziesięcioletnią tradycją, z dużymi sukcesami, wieloma koncertami- tymi słowami powitał obecnych- prezes Koła Adam Turotszy.jpeg

 

      Żywczanie spotkali się już po raz kolejny w Krakowie, tym razem 23 października 2013 r. w Klubie Dziennikarza „Pod Gruszą,” w historycznej, kameralnej Sali Fontany, (nazwa pochodzi od  Baltazara Fontany, który w XVII w. przebudował sale, dla królowej Marysieńki). Urzeka barokowe sklepienie z orłem w koronie, jakby powstałej na chwałę wiktorii wiedeńskiej. Klub „Pod Gruszą”, u zbiegu ulic Szczepańskiej i Sławkowskiej, z widokiem na Kościół Mariacki rozbrzmiał muzyką. Tradycyjnie, wystąpił solista Filharmonii Krakowskiej Jan Kowalczyk, młodością związany z Żywcem. Pieśni były związane z 35 rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II, a akompaniował organista z kaplicy św. Kingi w Wieliczce- Zenon Kulik. Jest powiedzenie „Ten kto śpiewa, dwa razy się modli”- te dziękczynne modlitwy kontynuował w wzruszającym śpiewie pieśni maryjnych chór „Lutnia”, pod dyr. Krystyny Jagły. Jak zaznaczyła dyrygentka w repertuarze muszą się znaleźć góralskie utwory, od Soły i Koszarawy, tak bliskie wszystkim. W tym przepięknym pomieszczeniu, w centrum Starego Miasta nabrały specyficznego rozdźwięku, wyjątkowego odbioru. I rodzi się refleksja i uznanie dla pomysłodawców, inicjatorów założenia Koła TMZŻ, i myśl....Jaka wymiana kulturowa- krakowscy Żywczanie pokazują perełki miasta, a TMZŻ  promuje kulturę żywiecką, w której Oni wyrośli, a zostali przez losy życia jej pozbawieni. Niewątpliwie, optymistyczne, rokujące duże nadzieje na rozkwit Koła, jest uczestnictwo w spotkaniach trzech pokoleń, obecne są nie tylko dzieci rodowitych Żywczaków, ale też ich wnuki.

    Burmistrz Żywca Antoni Szlagor skierował list okolicznościowy na ręce Adama Turotszego, który odczytała sekretarz TMZŻ Maria Sapeta, w następującym  brzmieniu: (…) Z okazji rocznicy reaktywacji TMZŻ w Krakowie, pozwalam sobie w imieniu Władz Samorządowych Miasta Żywca złożyć serdeczne życzenia i gratulacje. Koło Towarzystwa w Krakowie zrzesza Żywczaków, którzy z nostalgią wracają do swoich korzeni, oraz lat młodości spędzonych w cieniu beskidzkich groni. Choć koleje losu rzuciły ich z dala od Soły i Koszarawy, to pozostają najlepszymi ambasadorami swych rodzinnych stron (…).

    I tu, aż się prosi wymienić nazwiska osób, które swoje talenty, zdolności wykorzystali dla rozwoju różnych sfer życia w Krakowie:  prof.Ewa Niżankowska-Mogilnicka, prof. Bolesław Ginter, Urszula Satora, prof. Wit Jaworski, prof. Józef Michalski, Stanisława Wiewióra (długoletni skarbnik Zarządu Koła w Krakowie), Jan Ozaist (syn I komendantki Hufca Żeńskiego w Żywcu).

   Prezes, A.Turotszy poinformował o rocznej działalności, o kontaktach członków z TMZŻ na Zamkowej, podczas wyjazdów do rodziny. Wyznał z nieukrywanym zadowoleniem, że Koło się rozrasta, przybywa członków, również młodych. Podziękował osobie, niezwykle zaangażowanej w sprawy organizacyjne, w symbiozę obu Towarzystw- Grzegorzowi Szafrańskiemu, który, jak się wyraził, jest kołem napędowym, w działalności TMZŻ w Krakowie i Żywcu. Na pytanie czy Koło ma stałą siedzibę- odpowiedź zabrzmiała...w sali konferencyjnej DH Jubilat, i serdecznie dziękuje p. Tomaszowi Greniowi, za wszelką pomoc w organizowaniu spotkań. I trudno nie pokusić się o stwierdzenie, chcieć- to móc. Organizacja wyjazdowego spotkania, w przypadku tak licznej grupy- chóru, jest to wyzwanie logistyczne, i bez wsparcia wielu osób, byłoby niemożliwe- wiceprezes Zarządu Koła, Grzegorz Szafrański dziękuje burmistrzowi Miasta Żywca i Staroście. Pan Turotszy zdradza dalsze plany stowarzyszenia...następne spotkanie Żywczaków będzie równie serdeczne, przy wspólnym śpiewie kolęd, przy choince- opłatkowe.

   Pozostaje tylko przypomnieć, że celem krakowskiego Koła jest szerzenie historii i kultury Żywca, oraz promowanie jej na terenie województwa małopolskiego.

                                                                                                           Tekst i foto: B. Fryś- Dzikowska

 

 

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie