Skansen żywiecki w Ślemieniu

Skansen Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu

Marian Deptuła

prezes TMZŻ

 

Skansen Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu

 

Z trudem, ale jednak powstaje. Jako pomysłodawcy i promotorzy przedsięwzięcia z uwagą i troską obserwujemy realizację I etapu budowy, w ramach którego zostanie odtworzonych  17 obiektów kubaturowych na powierzchni ponad 6 ha.

Aby przekonać się osobiście o postępie prac, jako przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w osobach: H. Woźniak, K. Urbański i M. Deptuła w dniu 17 kwietnia 2012 r. udaliśmy się na umówione spotkanie  z Panem Wójtem Andrzejem Piechą. Chcieliśmy bowiem poznać opinię i ewentualną determinację nowo wybranego Wójta związaną z kontynuowaniem tej bądź co bądź nowatorskiej inwestycji.  Jak wynika z naszej rozmowy Wójt A. Piecha jest zdecydowany na kontynuowanie I etapu budowy, choć jak przyznał nie uda się to w pierwszym terminie czyli do końca czerwca br. Według bieżących ustaleń inwestora z wykonawcą będzie to możliwe do końca sierpnia 2012 r. Ze swojej strony wskazywaliśmy na potencjalne trudności w wyposażaniu wspomnianych obiektów w właściwe zgodne z ich funkcją eksponaty czyli najróżniejsze elementy i przedmioty o charakterze użytkowym. W tym miejscu zapoznaliśmy Wójta z działaniami podejmowanymi przez nasz zespół, który w TMZŻ powstał już w 2008 r. z udziałem popr4zedniej Pani Wójt gminy Ślemień Małgorzaty Pępek.

Po spotkaniu udaliśmy się na teren budowy skansenu i z zadowoleniem stwierdziliśmy, iż pomimo trudnych warunków terenowo pogodowych ( było przysłowiowe błoto po pas) 8 obiektów z 17 zaplanowanych, było już „widocznych”. Skansen więc powstaje. Wyjechaliśmy zatem z przekonaniem, że Żywiecczyzna będzie miała skansen.

W tym miejscu przypomnę czytelnikom NSiK  oraz internautom jak powstawała i dojrzewała myśl o budowie skansenu na Żywiecczyźnie.

1.W okresie sierpień 2007 – luty 2008 ukazał się cykl artykułów (około 10.) w prasie lokalnej, głownie w NSiK  mówiących o braku skansenu na Żywiecczyźnie, nad którym to faktem wszyscy piszący ubolewali.[1]Wcześniej były już dwie próby podjęcia tematu budowy skansenu tj. z początkiem lat 70. I potem w latach 80. które okazały się nieskuteczne. Po raz trzeci temat budowy skansenu podjął z właściwą sobie determinacją Pan H. Woźniak we wspomnianym [2]2007 roku.

2. Pierwsze spotkanie tzw. grupy roboczej odbyło się 4 grudnia 2007 r. w lokalu TMZŻ w składzie: H. Woźniak – inicjator, M. Miodoński ówczesny prezes TMZŻ, M. Deptuła i W. Skórzak z Jeleśni, żywo zainteresowani  tematem.

Drugie spotkanie grupy miało miejsce15 kwietnia 2008 r. na którym ustalono termin założycielskiego zebrania zespołu konsultacyjnego przy TMZŻ ds. budowy skansenu oraz projekt programu działania.

3. Zebranie tego zespołu odbyło się 9 maja 2008 r. z udziałem 19 osób z różnych środowisk(Starostwo, ROK Bielsko Biała, Żyw. Fundacja Rozwoju, członkowie TMZŻ oraz Wójt Gminy Ślemień Małgorzata Pępek, która temat „kupiła na pniu”. Wcześniej z propozycją budowy skansenu autor wraz z H. Woźniakiem rozmawiali m.in. z Burmistrzem Żywca Antonim Szlagorem oraz wójtami gmin Milówka, Łodygowice, Lipowa i Radziechowy Wieprz. Z zespołu wyłoniono prezydium w składzie H. Woźniak, Zb. Micherdziński, B. Juźwa, M. Giełdanowski oraz M. Deptuła jako przewodniczący zespołu. Nieco później dołączyła Pani Teresa Kurzyk – etnograf.

4. Na II Konferencji Regionalistów Żywieckich w Brzuśniku 31 maja 2008 r. zaprezentowano po raz pierwszy plan budowy skansenu przez gminę Ślemień.

5. 1 lipca 2008 r. panowie H. Woźniak, Z. Micherdziński i M. Deptuła  spotkali się z kierownikami skansenów w Vyhylowce i Zubercu na Słowacji i zwiedzili te skanseny celem zapoznania się z ich funkcjonowaniem.

6. 6 lipca 2008 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego i wydawało się, że budowa skansenu ruszy niebawem.

7. 20 listopada 2008 r. doszło do spotkania Wójt Gminy M. Pępek, H. Woźniaka i M. Deptuły podczas którego omówiono:

  • Treść i formę ogłoszenia regulaminu konkursu pod nazwą „Budujemy Skansen Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu”,
  • Materiały w formie pisemnej przekazano burmistrzowi i Wójtom wszystkich gmin żywieckich, a w formie elektronicznej do organizacji społecznych jak OSP, szkoły, KGW, ZHP,
  • Dzięki uprzejmości Starosty Żywieckiego Andrzeja Zielińskiego wygospodarowano pomieszczenia na magazynowanie eksponatów, które miały być gromadzone jako efekt wspomnianego konkursu,

Nie udało się niestety załatwić pomieszczenia w gminie Ślemień na składowanie eksponatów o większych gabarytach. Tak jest zresztą do dzisiaj.

8. Wiosną 2009 r. wysłaliśmy pisma do zaprzyjaźnionych wyższych uczelni z propozycją zorganizowania obozów naukowych na terenie powiatu żywieckiego, których celem była inwentaryzacja obiektów nadających się do skansenu.

9. 30 września 2009 r. minął termin zakończenia i podsumowania wspomnianego wcześniej konkursu. Jego efektem było zgromadzenie kilkudziesięciu eksponatów, które cały czas znajdują się w piwnicach budynku Starostwa oraz kilkunastu obiektów zinwentaryzowanych. Było to jednak głównie zasługą  członków naszego zespołu, dlatego uznaliśmy konkurs za nierozstrzygnięty.

10. Rok 2010 minął bez znaczących działań tak ze strony naszego zespołu jak również Urzędu Gminy, który w tym okresie zabiegał o pozyskanie środków finansowych na realizację tego zadania. Zabiegi te prowadzone konsekwentnie przez M. Pępek okazały się na tyle skuteczne, że w 2011 roku po wielomiesięcznych, mozolnych  pracach nad specyfikacją mógł zostać ogłoszony przetarg, a po jego rozstrzygnięciu prace mogły ruszyć wiosną 2012 r. już pod nowym kierunkiem i nadzorem nowego Wójta.

Na zakończenie mojej relacji pragnę przekazać wszystkim zainteresowanym tematem następujące informacje:

  • Szczegóły projektu p.n. „Budowa Parku Etnograficznego Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu” można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy.

Osoby zainteresowane przekazaniem eksponatów mogą kontaktować się z Urzędem Gminy w Ślemieniu (Tel. ) lub Towarzystwem Miłośników Ziemi Żywieckiej (Tel. 33 475 4554, adres mailowy – zarzadtmzz@gmail.com).

Jest bowiem faktem bezspornym, że realizacja kolejnych etapów budowy skansenu w Ślemieniu, a zwłaszcza jego wyposażania i ożywiania – jak to zostało zapisane w zadaniu docelowym – potrwa zapewne wiele kolejnych miesięcy i lat.

Zwłaszcza w tym zakresie, wielu z nas, mieszkańców Zywiecczyzny może skutecznie pomóc. O to właśnie serdecznie wszystkich Państwa proszę.

 

Marian Deptuła

Prezes TMZŻ



[1] Wszystkie tematyczne artykuły opublikowane w tym okresie znajdują się w posiadaniu autora artykułu oraz redakcji NSiK

[2] Nad Sołą i Koszarawą - nr 15 (214) - 1 VIII 2007

 


« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie