Aktualności Grupy Literackiej "GRONIE"
10-10-2023

NIECODZIENNA WIZYTA na spotkaniu Grupy Literackiej ,,GRONIE" im. E. Zegadłowicza w Żywcu.

Spotkania GL odbywają się cyklicznie.

 

W październiku z cyklu ,,Piękno-sztuka bez granic..."odbyło się spotkanie autorskie literacko-artystyczne p. Barbary Musur,,Z serwetką przez świat ". Autorka wprowadziła nas w świat piękna i poezji Wisławy Szymborskiej oraz własnymi wierszami. Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej. Młodzież z ZSOiT m. M. Konopnickiej w Milówce wzbogaciła spotkanie muzyką i poezją śpiewaną. Pani Barbara zapoznała uczestników z techniką decoupage - powstały piękne prace.

Wielką niespodzianką i zaszczytem była wizyta gościa autorki spotkania PROFESORA UNIWERSYTETU KALIFORNIJSKIEGO ( UCLA) MARKA PROBOSZA - polskiego aktora, reżysera, scenarzysty, pisarza i producenta filmowego. Wizyta doskonale wpisała się w cykl spotkań.

Pan M. Probosz z niesamowitym kunsztem aktorskim wprowadził nas w świat sztuki aktorskiej – postać, w którą wcielił się ten wybitny aktor w filmie pt. ,,Śmierć rotmistrza Pileckiego".

Poznaliśmy trud i tajniki przygotowania do roli. Największym przeżyciem było głębokie poznanie rotmistrza i wagi jego czynu. Aktor wcielając się w tę wybitną i nietuzinkową postać wyznał, że te przeżycia odcisnęły ślad w jego duszy...

powiedział: ,,część Pileckiego pozostała we mnie".

Pasja z jaką prof. M. Probosz mówił wywarła na nas niesamowite wrażenie.

Oprócz sztuki aktorskiej pojawiła się pasja, szlachetność, patriotyzm, otwarcie na autentyzm i prawdę.

Spośród wielu ról naszego gościa znalazła się również sztuka ,,ZMORY"- autorstwa patrona Żywieckiej GL E. Zegadłowicza.

              Był to wielki dzień w grupie literackiej ! Swoją obecnością zaszczyciły nas również: p. Franciszka Probosz (mama artysty) i p. Małgorzata Probosz (żona aktora). W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkół Żywiecczyzny… ZSOiT im. M. Konopnickiej w Milówce, I LO im. M. Kopernika w Żywcu, Niepublicznego LO Cogito w Żywcu, ZSBD im. Armii Krajowej w Żywcu.

Pani Małgorzata Probosz zwróciła uwagę młodzieży na postać rotmistrza Witolda Pileckiego natomiast p. Franciszka Probosz przybliżyła dziecięce zainteresowania syna mówiąc... ,,Marek był aktywnym, twórczym dzieckiem a ulubioną zabawą była zabawa w teatr. Był to prostu sznurek, kurtyna z koca rodzinna widownia, wspomniała, że zanim nauczył się czytać nauczyła go pierwszej roli do przedszkolnego przedstawienia...".

wybrane fragmenty spotkania:

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie