Aktualności *
07-06-2023

MONTE CASSINO...nasze wspomnienia

  "Wspomnienie o Monte Cassino" to konferencja zorganizowana przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w dniu 23 maja 2023 r.    Licznie zgromadzeni miłośnicy historii mogli posłuchać prelekcji na temat wydarzeń tej niezwykłej w dziejach bitwy i zobaczyć fotografie frontowe, aby jeszcze raz oddać hołd bohaterom poległym ze słowami Jeszcze Polska nie zginęła na ustach.

Uroczystość uświetniła obecność umundurowanej młodzieży z klas wojskowych Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. J. Piłsudskiego w Żywcu. Gośćmi spotkania byli: ks. dr Andrzej Targosz i P. Robert Garcarzyk z Grupy Rekonstrukcyjnej Pułku Ułanów Karpackich. Ks. dr Andrzej Targosz przypomniał wybrane postaci bitwy o Monte Cassino m. in. lekarza Adama Majewskiego, ks. majora Stanisława Targosza i naszego rodaka ze Świnnej kpt. Władysława Foję.  Pan Robert Garcarzyk natomiast  przedstawił wyposażenie żołnierza 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa i wspaniale opowiedział o niezwykłym żołnierzy - niedźwiedziu Wojtku.

Bożena Husar

I jeszcze jeden bohater z Żywca - syn burmistrza miasta Żywca - Antoniego Minkińskiego, o którym na spotkaniu opowiedział szef Resursy Mieszczańskiej - Edmund Zaiczek.


Antoni Józef Minkiński urodził się w Żywcu 19.07.1913 r. W 1935 r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i podjął pracę praktykanta adwokackiego w Żywcu. W 1939 r. wstępuje do Korpusu Ochrony Pogranicza i walczy z wrogiem na wschodnich rubieżach. W 1941 r. dostaje się do wojska polskiego organizowanego przez  gen. W. Andersa. Z 2 Korpusem Polskim jako zastępca dowódcy plutonu w randze podporucznika przebywa szlak bojowy od Teheranu, poprzez Irak, Palestynę, Syrię, Egipt, a następnie w 1944 r. przybywa w rejon Monte Cassino, gdzie za brawurową akcję podczas bitwy otrzymuje Krzyż Virtuti Militari V klasy. Niestety, śmiertelnie ranny w natarciu pod miejscowością Vevetto  umiera w dniu 21.07.1944r. i zostaje pochowany na cmentarzu wojskowym w Loretto.  Antoni Józef Minkiński został również odznaczony: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino, Odznaką "Za rany", Gwiazdą "Za wojnę 1939-1945"," Gwiazdą Italii" oraz odznaczeniami brytyjskimi "War Medal i Defence Medal (medal wojenny i medal za obronę.)

Edmund Zaiczek

Fotografie: 1-4. B.Fryś-Dzikowska, 5-10 A. Kowalczyk                      Zdjęcia z przyczyn technicznych w numeracji od 10 do 1

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie