Sekcja historyczna

Informacje

2012-08-17 Odbyło się posiedzenie Komisji Historycznej, na której omówiono realizację wniosku Zdzisława Dzikowskiego zgłoszonego na rocznej konferencji sprawozdawczej Towarzystwa, a dotyczącej uczczenia przypadających w tym roku rocznic:

  • 100 - tnej rocznicy urodzin Stanisława Szczotki
  • 70 - rocznicy śmierci Michała Jeziorskiego
  • 70 - rocznicy śmierci Tadeusza Charlewskiego

    Zgodnie z postulatem Hieronima Woźniaka,komisja ustaliła:

  • wystąpić z wnioskiem do dyrekcji i Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Żywcu o nadanie tej szkole imienia Michała Jeziorskiego
  • zorganizować w listopadzie br. sesję popularno naukową poświęconą w/w rocznicom. Zainteresowć powyższym tematem Muzeum Miejskie w Żywcu, Urząd Gminy w Milówce i Gimnazjum nr 2 na Zielonej.
Komisja postanowiła również powrócić do tematu renowacji kwatery grobów wojennych legionistów żywieckich na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w związku ze zbliżającą się 100 - ną rocznicą wybuchu pierwszej wojny światowej.jpeg.

8 LIPCA 2016 odbyło się "wyborcze" spotkanie. Nowy przewodniczący: Zdzisław Dzikowski, sekretarz Edmund Zaiczek. W czasie sekcji (pza dyskusją i ustaleniem ramowego plany pracy) krótka prelekcja M. Magdziarza pt. "Profesor Bronisław Jasicki"...


 2 GRUDNIA 2016 odbyło się kolejne spotkanie. W ramach dyskusji przyjęto plan pracy na I półrocze 2017 r. Nadto podjęto działania w związku ze zbliżającymi się okrągłymi rocznicami - 100.lecia odzyskania niepodegłości i 750.lecia miasta Żywca. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicieliki Muzeum oraz TNŻ (pp A.Tuleja i D.Firlej). Spotkanie uzupełniła (na wstępie) krótka prelekcja M.Magdziarza pt "Adolf Łysiak - wspomnienie". 


 

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie