rok 2012 archiwum
11-11-2012

Bogu chwała, praojcom pamięć, współczesnym działanie

 

Bogu chwała, praojcom pamięć, współczesnym działanie

 

Taka sentencja wypisana jest na sztandarze Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. W Dzień Święta Niepodległości 11 listopada 2012 roku miała miejsce patriotyczna uroczystość, w czasie której księża Władysław Fidelus – infułat i prałat Stanisław Kozieł – kapelan Towarzystwa, dokonali poświęcenia, a Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor w imieniu mieszkańców miasta i powiatu wręczył  sztandar na ręce obecnego prezesa Towarzystwa Mariana Deptuły.

Uroczystość była podniosła wyjątkowo liczną obecnością wiernych, patriotów żywieckich i miłośników naszego miasta i regionu. Barwną i wspaniałą dekorację uroczystości uświetniły sztandary i poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych, a w szczególności zaś jak na Żywiec przystało splendoru dodawały dziesiątki par Żywczanek i Żywczaków w przepięknych, mieniących się w promieniach jesiennego słońca historycznych strojach, które swoją urodą zniewolić muszą każdego, kto takie widowisko miał szczęście oglądać.

Po mszy świętej korowód złożony z duchowieństwa, oficjeli życia politycznego miasta i powiatu z panią posłanką Małgorzatą Pępek udali się na Żywiecki Rynek, był oddać hołd naszym ojcom, dziadkom i pradziadkom, którzy niespełna sto lat temu, po 146 latach bytowania w okowach austriackiej niewoli, chwycili za broń, poszli w krwawe boje by ofiarą krwi i życia przynieść Ojczyźnie i naszej ukochanej Ziemi Żywieckiej wolność i niepodległość. Nigdy nie wolno nam o nich zapomnieć, szczególnie zaś członkom zrzeszonym w takiej organizacji jak Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej i bratniej naszej organizacji, która w takich chwilach jest zawsze z nami i staje po naszej stronie jaką jest Żywiecki Oddział Związku Podhalan.  

Kolejny fragment uroczystości miał miejsce w Sali Ratuszowej, równie pięknej swoim wystrojem, w którym prezes Towarzystwa złożył pisemne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do ufundowania sztandaru i zorganizowania tej uroczystości. Zaproszeni goście mieli okazję złożyć stosowne do takiej uroczystości życzenia, obejrzeć prezentację multimedialną na temat piękna Ziemi Żywieckiej, jej walorów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, a w jej tle poznać bliżej burzliwe dzieje naszego Towarzystwa. Autorem prezentacji był członek Zarządu Towarzystwa Hieronim Woźniak, który za swoją pracę zebrał burzliwe oklaski i osobiste gratulacje od licznej rzeszy uczestników tego spotkania.

„Śmiało podnieśmy sztandar nasz w górę…”


     PRZEMARSZ NA RYNEK jpeg.                 BURMISTRZ WRĘCZA SZTANDAR jpeg.

PRZEKAZANIE SZTANDARU jpeg.                          ALBUM "SZTANDAR DLA TMZŻ" (zobacz)


« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie