ŻYWIECCZYZNA
16-03-2015

ADOLF ŁYSIAK

 

Długoletni pracownik żywieckiej spółdzielczości, członek PTTK, miłośnik gór (zwł. Tatr i Beskidu Żywieckiego)

 

Ur.30 sierpnia 1920 Maćkowce, rej. Płoskirowski (Chmielnicki) Ukraina

Rodzice: Paweł i Ewa Świs. Rodzeństwo: 2 starsze siostry, młodszy brat. Ojciec pochodził z bogatej rodziny ale zmiana systemu spowodowała zubożenie... mimo to (w l.30-tych)uważani byli za kułaków.

Wykształcenie : 6 klas w Maćkowcach, 7 klasa w Szaraweczce, potem Płoskirów i Polska Technika Pedagogiczna w Kijowie (1IX`39 szkołę zamknięto) stąd dalej Technikum Pedagogiczne w Achtyrce(k.Charkowa). Następnie pracował jako nauczyciel (Gressk) i jako kierownik szkoły. Podjął naukę (zaocznie) w Instytucie Pedagogicznym w Mińsku. Po ataku Niemiec nie został powołany (różne przyczyny), w trakcie tułaczki po ucieczce Niemcom dotarł do Maćkowiec i pracował (m. in.) na torfowisku(1942).

W październiku 1942 zgłosił się za młodszego(chory) brata do pracy w Niemczech (wywieziony 28X1942). Pracował przymusowo na budowie kombinatu chemicznego w Babstelle.  W listopadzie 1944 dostaje się do Eger-pracuje jako ślusarz. W marcu 1945. trafia do pracy w gospodarstwie wiejskim w Furth. Zostaje (po wyzwoleniu) w tym gospodarstwie do 22 lipca 1945. Wraz z 1 grupą imigrantów 4/5 VIII przez Budziejowice został przetransportowany do Pragi. A 6 VII do Międzylesia.

Zatrzymuje się w Boboszowie, pracując kończy korespondencyjny kurs księgowych. Tam poznaje swoją przyszłą żonę P.T. Janinę Rączkę (pracowała jako nauczycielka). W1947 roku pracuje w majątku rolnym Łagiewniki. W 1948 wraz z PP Rączkami przenosi się do Żywca i pracuje w księgowości Gminnej Spółdzielni w Zabłociu.

Związał się ze spółdzielczością pracując w różnych działach – np. w transporcie.

Spółdzielnia w Zabłociu została przejęta przez GS Żywiec. Zostaje przeniesiony do GS „Samopomoc Chłopska” w Lipowej. W tym czasie (w ramach kursu) uczestniczy w społecznej akcji budowy sanatorium dziecięcego w Rabce. 1 VIII 1952 przeniesiony do GS w Żywcu.

{14IX1949 uzyskał zaświadczenie o”zwolnieniu z obywatelstwa ZSRR”-jednak pełne obywatelstwo Polski uzyskał  30VIII1957}

Od 1 XI 1955 w PSS(Społem) pracuje w dziale gastronomii. Nadzorował też dział inwestycji. Stale doskonalił się zawodowo. Po zaocznych studiach w Wyższej Szkole Ekonomicznej uzyskał w 1973r stopień magistra.

Tęsknił za rodziną, która przebywała (i przebywa na byłych terenach) w ZSRR – stąd kilkukrotne wyjazdy do ZSRR.

Kochał góry!!!

Od lat 50-tych wędrował po górskich szlakach. Przeszedł wszystkie pasma zdobywając kolejno od brązowej(1957) po Dużą Złotą (1963) wszystkie odznaki GOT.. Do jego pasji turystycznych trzeba zaliczyć wycieczki rowerowe wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Po górskich szlakach nie chodził samotnie. Organizował wycieczki dla pracowników PSS. Wciągnął też w turystykę górską rodzinę (żonę, PT Zofię Rączkę, dzieci i wnuczęta). Szczególnie upodobał sobie Tatry i Beskid Żywiecki. (Wspomina m.in. wędrówki [i spotkania] z p. Miodońskim i... p. Giełdanowkim.

Zawał serca w marcu 1996 i późniejsza utrata wzroku uniemożliwiły wędrówki o których pozostały częste, wzruszające i rzeczowe wspomnienia.

Był człowiekiem niezwykle solidnym, uczciwym i kulturalnym o „złotym sercu”.

Zmarł 15 stycznia 2010 r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Żywcu-Zabłociu.    

M.Magdziarz

 

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie